Menu
Menu
Menu
Blog
22
August
2017

Under 16 Division 2 Best & Fairest Final Leaderboards

The Under 16 Division 2 Best and Fairest count has been run and won, with Leopold’s Jeb Taylor-Hewson winning the award with 24 votes, over Bannockburn’s Caleb Mutsaerts on 16 votes.

In his second year as an under 16 at Leopold, Taylor-Hewson started the year strongly polling hauls of 4, 3, 3 and 2 to take the early lead was was never truly headed from there.

South Barwon’s Rowan Gough, Geelong Amateur’s Tanna Comben and Cody Brogden rounded out the top five. We congratulate all the boys.

Top 10

Jeb Taylor-Hewson Leopold Pitt 24
Caleb Mutsaerts Bannockburn 1 16
Rowan Gough South Barwon 14
Tanna Comben Geelong Amateur 1 12
Cody Brogden St Albans Osborne 11
Connor O’Meara Lara 1 11
Ethan Coffey South Barwon 11
Logan Hockley Leopold Pitt 11
Callum Hetherington Bannockburn 1 9
Jacsen Jewell Lara 1 9

 

Team-By-Team Leaderboard

 

BANNOCKBURN

Caleb Mutsaerts Bannockburn 1 16
Callum Hetherington Bannockburn 1 9
Bailey Alford Bannockburn 1 8
Dylan Humm Bannockburn 1 2
Leroy Kelly Bannockburn 1 1
 

GEELONG AMATEUR

     
Tanna Comben Geelong Amateur 1 12
Fionn Holten Geelong Amateur 1 8
James Hutchison Geelong Amateur 1 8
Ngor Aker Geelong Amateur 1 6
Will Page Geelong Amateur 1 4
Cooper Hume Geelong Amateur 1 3
Jacob French Geelong Amateur 1 3
Liam Glover Geelong Amateur 1 3
Blake Rendevski Geelong Amateur 1 2
Jeremy Goddard Geelong Amateur 1 2
Max Mauderer Geelong Amateur 1 2
Nicholas Koroneos Geelong Amateur 1 2
Benjamin Hough Geelong Amateur 1 1
 

LARA

     
Connor O’Meara Lara 1 11
Jacsen Jewell Lara 1 9
Clay Bassett Lara 1 8
Samuel Reynolds Lara 1 8
Billy Travers Lara 1 6
Tyler Willey Lara 1 5
Cody Beckley Lara 1 3
Lochlan Short Lara 1 3
Mitchell Heyward Lara 1 3
Jai Hall Lara 1 2
Thomas Reynolds Lara 1 2
Blake Bonham Lara 1 1
James Pile Lara 1 1
 

LEOPOLD

     
Jeb Taylor-Hewson Leopold Pitt 24
Logan Hockley Leopold Pitt 11
Nicolas Ash Leopold Pitt 6
Zac Kos Leopold Pitt 5
Bailey Kelly Leopold Pitt 3
Riley Coghlan Leopold Pitt 3
Jack Speed Leopold Pitt 2
Jake Collier Leopold Pitt 2
Jeremy Smith Leopold Pitt 2
Jeremy Cain Leopold Pitt 2
Aden Castle Leopold Pitt 1
Lachlan Ambrus Leopold Pitt 1
Marcus Foot Leopold Pitt 1
 

SOUTH BARWON

     
Rowan Gough South Barwon 14
Ethan Coffey South Barwon 11
Ryan Bell South Barwon 4
Zachary Moore South Barwon 4
Colby Burns South Barwon 2
Jakob Steel South Barwon 2
Lewis Page South Barwon 2
Liam Zavaglia South Barwon 2
Anthony Del Gallo South Barwon 1
Deegan Searle South Barwon 1
Jonathan Burns South Barwon 1
Nelson Primmer South Barwon 1
Tyler Beyer South Barwon 1
 

ST ALBANS

     
Cody Brogden St Albans Osborne 11
Seth Morell St Albans Osborne 8
Thomas Hancock St Albans Osborne 8
Jeremie Carlos Gonzales St Albans Osborne 4
Jonah Graham St Albans Osborne 3
Mark Hansen St Albans Osborne 3
James Kelly St Albans Osborne 1
Jarrod Krajnc St Albans Osborne 1
Max Della Monica St Albans Osborne 1
Michael Murdoch St Albans Osborne 1
 

ST JOSEPH’S

     
Lochlan Hardiman St Joseph’s Hill 6
Tom Scott St Joseph’s Hill 4
Finn McCombe St Joseph’s Hill 3
Finn Spence St Joseph’s Hill 3
Mitchell Keane St Joseph’s Hill 3
Nicholas Routley St Joseph’s Hill 3
Max Hepworth St Joseph’s Hill 2
Joel Edwards St Joseph’s Hill 1
Max Fitzgerald St Joseph’s Hill 1
Sean Bindokas St Joseph’s Hill 1
 

ST MARY’S

     
Kim Chan St Mary’s 2 8
Caleb Morrissy St Mary’s 2 6
Mitchell Hovey St Mary’s 2 5
Will McLeish St Mary’s 2 5
Fraser Ryan St Mary’s 2 3
RIley MacDonald St Mary’s 2 3
Charlie Travers St Mary’s 2 3
Jack Corry St Mary’s 2 2
Harry McFarlane St Mary’s 2 1
Mason Andrews St Mary’s 2 1
Matthew Manly St Mary’s 2 1
Nicholas Massey St Mary’s 2 1
We would like to proudly thank our

Official AFL Barwon Partners