Menu
Menu
Menu
Blog
21
August
2017

Under 14 Division 1 Best & Fairest Final Leaderboards

The Under 14 Kempe Division 1 Best and Fairest winner for 2017 is St Joseph’s Alistair O’Donnell.

O’Donnell ended up winning the count comfortably by 10 votes, finishing on 32 votes ahead of Grovedale duo Indian Parish (22 votes) and Mitch Knevitt (20 votes). Another St Joseph’s star Joel Edwards (16 votes) and Newtown & Chilwell’s Angus Chapman (14 votes) rounded out the top 5.

O’Donnell was the standout, only failing to poll in two of the regular home & away season games, leading his side to third on the ladder. He also polled an astounding nine votes in his side’s comfortable win over Lara. Congratulations to all the boys.

TOP 10

Alistar O’Donnell St Joseph’s 1 32
Indiana Parish Grovedale Broad 22
Mitchell Knevitt Grovedale Broad 20
Joel Edwards St Joseph’s 1 16
Angus Chapman Newtown & Chilwell 1 14
Jak Tute Grovedale Broad 14
Nathan Down Ogcc 1 11
Quinn Manganelli St Mary’s 1 11
Jack Sager Newtown & Chilwell 1 10
Cooper Murphy Torquay Bumpstead 9

 

Final team-by-team votes are listed below:

 

DRYSDALE

Joshua Kalbitzer Drysdale Grigg 6
Will Mckeon Drysdale Grigg 6
Jeremiah Kalbitzer Drysdale Grigg 5
Jack Taylor Drysdale Grigg 4
Taylor Foley Drysdale Grigg 4
George Christofi Drysdale Grigg 3
Darcy Taylor Drysdale Grigg 2
Patrick McNamara Drysdale Grigg 2
William Rees Drysdale Grigg 1
 

GROVEDALE

     
Indiana Parish Grovedale Broad 22
Mitchell Knevitt Grovedale Broad 20
Jak Tute Grovedale Broad 14
Darcy Norris Grovedale Broad 2
Samual Walker Grovedale Broad 1
 

LARA

     
Josh Berry Lara 1 9
Bailey Johns Lara 1 5
Tadhg Evans Lara 1 2
Charlie Smith Lara 1 1
Jake Langmaid Lara 1 1
Nicholas Duncan Lara 1 1
 

NEWTOWN & CHILWELL

     
Angus Chapman Newtown & Chilwell 1 14
Jack Sager Newtown & Chilwell 1 10
Alexander Dunn Newtown & Chilwell 1 8
Ezra Uebergang Newtown & Chilwell 1 5
Angus Codd Newtown & Chilwell 1 4
Angus Coburn Newtown & Chilwell 1 4
Joshua Reissinger Newtown & Chilwell 1 4
Connor Tino Newtown & Chilwell 1 3
Jonas Seecamp Newtown & Chilwell 1 3
Riley Orr Newtown & Chilwell 1 3
Rory Diamond Newtown & Chilwell 1 3
Xavier Muhor Newtown & Chilwell 1 3
Finn Laffy Newtown & Chilwell 1 1
 

COLLENDINA COBRAS

     
Nathan Down Ogcc 1 11
Austin Hamilton Ogcc 1 4
Fletcher Keck Ogcc 1 4
Harry Patterson Ogcc 1 3
Luke Donegan Ogcc 1 3
Bailey Prato Ogcc 1 2
Saxon Copeland Ogcc 1 2
Jack Fox Ogcc 1 1
 

ST JOSEPH’S

     
Alistar O’Donnell St Joseph’s 1 32
Joel Edwards St Joseph’s 1 16
Nicholas Nadile St Joseph’s 1 8
Oscar Morrison St Joseph’s 1 6
Charlie Hall St Joseph’s 1 2
Jake Pennisi St Joseph’s 1 2
Max Jones St Joseph’s 1 2
Joel Soraghan St Joseph’s 1 1
Tanner Owen St Joseph’s 1 1
 

ST MARY’S

     
Quinn Manganelli St Mary’s 1 11
Luke Bartolo St Mary’s 1 9
Caleb Ezard St Mary’s 1 8
Patrick Visentin St Mary’s 1 6
Angus McLeish St Mary’s 1 5
Charlie Vallelonga St Mary’s 1 5
Harry Roache St Mary’s 1 4
Maximillian Temple St Mary’s 1 4
Hamish Bourke St Mary’s 1 3
Angus Farrow St Mary’s 1 2
Jack Doyle St Mary’s 1 2
Liam Blackford St Mary’s 1 2
Toby Conway St Mary’s 1 2
Thomas O’Brien St Mary’s 1 1
 

TORQUAY

Cooper Murphy Torquay Bumpstead 9
Darcy Palimaka Torquay Bumpstead 9
Finn Murphy Torquay Bumpstead 9
Oliver Poon Torquay Bumpstead 6
Aaron Walker Torquay Bumpstead 5
Sean Rielly Torquay Bumpstead 3
Chase Loftus Torquay Bumpstead 2
Flynn Daniell Torquay Bumpstead 2
Ned Madigan Torquay Bumpstead 2
Archer Daniell Torquay Bumpstead 1
Lachlan Grist Torquay Bumpstead 1
Tom Dickinson Torquay Bumpstead 1
Luke Day Torquay Bumpstead 1
We would like to proudly thank our

Official AFL Barwon Partners